Na kolik vás vyjde kuchyně na míru?

Autor: Michaela Brázdilová
Warning: include(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/php/get_map.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/hosting/kuchyne.com:/tmp) in /var/www/hosting/kuchyne.com/wp-content/plugins/post-google-map/post-google-map.php on line 271 Warning: include(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/get_map.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/hosting/kuchyne.com:/tmp) in /var/www/hosting/kuchyne.com/wp-content/plugins/post-google-map/post-google-map.php on line 271

Dosluhuje vám současná kuchyň? Měli byste přemýšlet nad novou. První myšlenky jsou směřovány spíše na designovou stránku, použitý materiál, praktičnost a také na barvy. Ale dříve či později se musíte podívat, na kolik vás nová kuchyně vyjde. Není vůbec jednoduché udělat si představu o tom, kolik do nové kuchyně budete investovat.

Jestliže se výrobce kuchyní zeptáte, na kolik vás vyjde 5 metrů kuchyně, nečekejte okamžitou odpověď. Téměř žádný korektní výrobce nemá stanovenou fixní částku, kterou by vynásobil počtem metrů. Pokud se vám zamlouvá nabídka kuchyní v letácích, ve kterých jsou uváděné ceny za metr kuchyně, nejprve si zjistěte, co tato cena vůbec zahrnuje. Potom by vás mohlo nepříjemně zaskočit, že se vám ještě cena navýší o dřez, úchytky, pracovní desku a také montáž.

Cena kuchyně je ovlivněna mnoha faktory – materiálem, pracovní deskou, dvířky, vnitřním vybavením a neměli bychom zapomenout ani na nábytkové kování. Na první pohled dvě kuchyně sice mohou vypadat stejně, ale ve výsledku se jejich cena liší několikanásobně kvůli těmto vlastnostem.

Kování a vnitřní vybavení kuchyně

U kování byste se měli zaměřit hlavně na kvalitu. Důležité je, aby kuchyně v domě či bytě sloužila několik let. Kování je jednou z nejnákladnějších položek v kalkulaci projektu. Jelikož kuchyni používáte každý den, oceníte chytře řešené systémy, dosažitelné úložné prostory, velké zásuvky a další vymoženosti, které jsou dnes nenahraditelnou součástí kuchyní. Jednotlivý nábytkový korpus můžete vybavit od 0 Kč až po částky šplhající se do desítek tisíc.

Levné varianty kuchyní se řeší tak, že je police usazena na policových podpěrách. Základem jsou zásuvky, které jsou k dostání v mnoha provedeních podle konstrukce. Odlišují se zatížením, povrchovou úpravou a také způsobem montáže. To vše se odráží také v ceně. Místo dvou poliček, za které nic nezaplatíte, si můžete dát tři zásuvky, které vás vyjdou až na 5 000 Kč.

Na vestavěných spotřebičích nešetřete

Neoddělitelnými součástmi moderní kuchyně jsou kuchyňské spotřebiče. Dnes jsou velmi oblíbené integrované spotřebiče do kuchyňského nábytku, které se zaručují nejen praktičností, ale také dobrým vzhledem.  Rozpočtu za kuchyni je většinou zahrnuta trouba, varná deska, odsavač par a myčka. Vestavěné spotřebiče vás mohou vyjít až na 200 000 Kč, ale jsou i výrobci, kteří slibují tyto spotřebiče za 20 000 Kč. Ale pozor, šetřit byste neměli za každou cenu, protože příliš levné výrobky nejsou tak kvalitní, jak se na první pohled zdají. Musí být zkombinována dobrá cena s kvalitou.

Cenové rozdíly jsou i v dalších součástech – dvířka, materiál, barva a také společnost. Každá společnost má stanovené jiné ceny. Najděte kompromis mezi cenou a kvalitou. Jedině tak budete spokojeni s výslednou prací.