Jak správně grilovat?

Autor: Romana
Warning: include(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/php/get_map.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/hosting/kuchyne.com:/tmp) in /var/www/hosting/kuchyne.com/wp-content/plugins/post-google-map/post-google-map.php on line 271 Warning: include(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/get_map.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/hosting/kuchyne.com:/tmp) in /var/www/hosting/kuchyne.com/wp-content/plugins/post-google-map/post-google-map.php on line 271

Rádi si pochutnáte na grilovaných specialitách, pořídili jste si nový gril do kuchyně, případně na zahradu a chtěli byste se naučit správně grilovat? Už nechcete pokrmy připravovat jen v troubě, ale chcete využít toho, že je můžete grilovat? Obecně lze využít dva způsoby grilování – přímý a nepřímý. Je jedno, zda máte zahradní gril plynový, elektrický nebo na dřevěné uhlí, u všech typů lze tyto metody praktikovat. Pojďme si tedy povědět více.

Přímé grilování

Přímý způsob grilování se využívá pro grilování steaků, hamburgerů, kotlet apod. Tedy na masa či jiné suroviny, jež nevyžadují dlouhou délku grilování. Smyslem je grilovat rychle a krátce. Pro tuto metodu je typické, že si v grilu rozprostřete rovnoměrně brikety nebo dřevěné uhlí, v případě, že máte gril na dřevné uhlí, nebo případně zahradní krb. Jestliže máte jiný typ grilu rozpálíte jej na vyšší teplotu. Nad rozpálený a rozžhavený gril umístíte grilovací rošt. Do největšího žáru pak pokládáte maso. Gril přiklopte víkem a otevřete jej jakmile budete chtít maso obrátit nebo zkontrolovat. Pokud maso připravuje v krbu, tuto možnost přiklopení nemáte, ale nevadí. Jakmile bude maso z jedné strany ogrilováno, otočte jej. Ve vysokém žáru by se mělo maso stáhnout a neměla by z něj zbytečně vytékat šťáva. Přímý způsob grilování se doporučuje u pokrmů, jejichž doba přípravy je kratší než 30 minut.

Nepřímé grilování

Druhou, již zmíněnou metodou, je nepřímé grilování. Tento způsob grilování je poněkud jiný. Je podobný pečení v troubě. Rozdíl oproti přímé metodě je v tom, že se pokrm nachází mezi zdroji tepla, takže se peče ze všech strach (podobně jako v horkovzdušné troubě). Jak už jste možná pochopili, nepřímý způsob je ideální pro celou drůbež, pečeně, velké kusy masa apod, tedy takové pokrmy, které se potřebují péci poměrně pomalu a rovnoměrně. Při tomto způsobu je potřeba rozprostřít dřevěné uhlí nebo brikety po obvodu palivového roštu. Použít můžete i speciální koše na uhlí, které jsou určeny pro nepřímé grilování. Doprostřed, kde máte volné místo, vložíte hliníkovou misku. Ta bude zachytávat stékající zbytky marinády, tuk a šťávu z masa. Do misky je možné také nalít vodu a později získáte základ pro omáčku k masu. Při nepřímé metodě je teplota uvnitř grilu znatelně nižší, přibližně 175 – 180°C.

V případě, že si pořídíte na zahradu zahradní gril, abyste si mohli kdykoli, cokoli ogrilovat, doporučujeme zvolit variantu krbu, jehož součástí je také udírna. Tak si kromě grilovaných specialit budete moci připravovat ještě různé uzeniny.